By | October 31, 2021

[ad_1]

מדעני מוח גילו שבמהלך חלומות, המוח פעיל חשמלית כמו כשאנחנו ערים. עם זאת, הוא פעיל בצורה שונה מבחינה כימית. כימיקלים מסוימים הנוכחים במהלך הערות מופחתים בחצי במהלך שנת לא חלום ונעדרים לחלוטין במהלך שנת החלום. וכך, המדע מסביר את החלימה רק כתוצר לוואי של השינויים הכימיים הללו במוח. נראה שזה קשור לרעיון הפילוסופי של החומרנות שעולם החומר הפיזי הוא העולם היחיד שיש. זה קובע שכדי להבין משהו, כולל תודעה סובייקטיבית, אנחנו צריכים לראות אותו רק במונחים של פיזיקה וכימיה.

לעומתו, זיגמונד פרויד האמין שתוכן החלום הוא בעל משמעות. הוא חשב שזה חושף משהו בצורה מוסווה על הרגשות והמחשבות הלא מודעים שלנו. למשל, דאגות וחששות לא מציאותיים או מביכים, שהיינו מעדיפים למנוע מלהעיר את המודעות.

מטפלים רבים כיום אינם מתחקים עוד את כל הדחפים הנסתרים אל מקור מיני כפי שעשה פרויד. עם זאת, הם כן רואים בחלום את המוח היוצר ייצוג דרמטי של חיי החולם. כל דבר בסצנת החלום הוא ביטוי סמלי של משהו שקשור לחולם. זה יכול להיות מקומות, דברים או דמויות אחרות. במילים אחרות, החלום הוא לא רק תערובת של שטויות שאפשר לקרוא לתוכו כמעט כל דבר. אלא משהו שראוי לשיקוף זהיר שיכול לספק תובנה עצמית.

אז זה נכון שחלומות מראים את האני האמיתי. מי אני?

פטפוט מוחות בחיי הערות

בין אם התוכן של החלומות הוא בעל משמעות או לא, נראה שזה נכון שיש לנו יכולת אדירה להתעורר לחיים למה שכונה ‘פטפוט מוחות’. אנחנו רק צריכים לנסות להתחיל תוכנית של מדיטציה לפני שנבין כמה קשה להשקיט את הנפש. זה בגלל שיש זרם מתמיד של תחושה, מחשבה ותחושה בשולי המודעות המודעת; רעיונות רבים שנולדו למחצה, תמונות, מצבי רוח, חטיפי זיכרון וכו’.

תחפושת סמלית בחלומות

כולם יכולים להכיר בכך שדברים מוזרים קורים בחלומות. לרגשות יש עוצמה. סצנות יכולות להיות מאיימות. אנשים שאנו מכירים יכולים להפוך לשופטים או לחבר מושבעים, הבית שלנו יכול לרכוש מרתף חשוך שלא חשדנו בו קודם, חתול המחמד שלנו יכול להתחיל לתקוף אותנו. אם חלומות מייצגים דאגות פנימיות מדוע האובייקטים המוכרים בחלומות מתפקדים כסמלים למשהו אחר? למה חלומות לא יכולים להיות יותר פשוטים?

כמו פרויד, הייתי מציע שהתשובה היא שיש לנו רצונות שלא יהיו מקובלים על מוחנו המודע ואשר יעמדו בהסכמה חברתית אם יגיעו אי פעם לתפיסה הציבורית לאור היום. אלמנטים בחיים הפנימיים שלנו שאנחנו לא אוהבים להכיר לעצמנו שלא לדבר על לאחרים. למשל, אני יכול להיות תוקפני למרות שאני לא רוצה להודות בזה. האמת הנראית לעין עליי כואבת. אני רוצה להיות מוגן מזה.

הזדהות עצמית עם תכני התודעה

הפסיכולוג הטרנספרסונלי סטיב טיילור מבחין שבחיים הערות רוב הזמן אנו מזהים את עצמנו עם המחשבות שלנו. נראה שאיננו יכולים להפריד את עצמנו מהם בקלות. אנו מאפשרים למה שאנו חושבים לקבוע את מצבי הרוח ואת תחושת הערך העצמי שלנו. הייתי אומר שכמו כן, כאשר אנו מבחינים בפנטזיות שלנו, אנו גם נוטים להזדהות עם אלה.

באופן דומה, אנו נוטים להאמין שהרעיונות והתמונות שאנו חווים בחלומותינו הם שלנו. מכיוון שזה מה שאנחנו מאמינים, לעתים קרובות אנו חשים בושה בתמונות, רגשות פעולות שאנו זוכרים עם היקיצה.

אבל מה אם הם לא שלנו? נניח שהם נכנסים לראש שלנו ממקום אחר? אולי המוח שלנו רק פועל כמקלטים. לא היינו מאשימים מכשיר רדיו בחומר שהוא משמיע. רק האדם ששידר. במילים אחרות, אולי אנחנו לא מה שאנחנו חושבים. אנחנו לא מה שאנחנו רואים בעיני רוחנו. לפי תפיסה זו זו בהחלט טעות להשוות את האופי שלנו למה שאנו חולמים.

“אתה לא המחשבות שלך. אני יודע שזה נשמע מטורף, אם אתה רק שומע את זה בפעם הראשונה… זאת אומרת המחשבות שלך בראש שלך… הן בקול שלך (בדרך כלל).. אף אחד אחר לא יכול לשמוע אותם… זה די משכנע להאמין שהמחשבות האלה הן אתה.” (מטפלת ומאמנת ברחוב ויקטוריה וורד הארלי)

רציונליות ישנה בחלומות

כאשר אנו חולמים, זמנים, מקומות ואנשים משתנים באופן מוזר ללא אזהרה: אי-התאמות ואי-רציפות מוזרות הן נורמליות. הרגש מוגזם, המחשבה לא הגיונית ולא מכוונת, המודעות העצמית פוחתת. תחושת קבלת ההחלטות והבחירה פוחתת מאוד.

בלי רציונליות אני לא יכול לעשות שום בחירה מושכלת. זה נראה הגיוני שלא יאשימו אותי במשהו שלא התכוונתי באופן רציונלי. וכך, אני מסיק שאני לא אחראי למה שאני חולם בלי כוונה.

הנטיות הטבעיות שלנו

אם החלום ממלא תפקיד שימושי, הוא בהחלט אומר לנו משהו על המצב הקשה שלנו. הנטיות הלא מועילות שאנו עלולים לפנק, אילו נטיות טבעיות להימנע, איך אנחנו מרגישים, מה אנחנו צריכים, אילו השלכות של עמדות עכשוויות עלולות להיווצר. כל האפשרויות העומדות בקנה אחד עם החיים הפנימיים שלנו. אבל רק אפשרויות. לא מציאות. לא בהכרח אני האמיתי.

מסקנה לגבי חלומות

כמו שאנחנו לא צריכים להזדהות עם המחשבות שלנו, כך אנחנו לא צריכים להזדהות עם החלומות שלנו. אבל הם יכולים לעזור לנו ללמוד על החיים.

“שאין לאדם שום עצמיות כאשר הרצון מוסר, ניכר מתוך שינה. בשינה, החלק הרצוני נעדר, כך שאין שליטה על אף חלק בנפרד, אלא כל הגוף נתון לבקשתו של דחפים בלתי רצוניים. מסיבה זו, אדם אינו אחראי על כלום, בגלל שהוא ישן.” (עמנואל סוודנבורג)

[ad_2]

Source by Stephen Russell-Lacy

Leave a Reply

Your email address will not be published.